Bir Tutam Mavi, Yeşil ve Beyaz; Phuket

Bembeyaz ve yumuşacık kumlar, yeşilden maviye ve sonrasında turkuaza uzanan 10’larca tonda bir denizin akabinde sonsuz bir huzursa aradığınız; Phuket sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Hint okyanusu – Andaman denizi kıyısında bulunan ve uluslar arası bir hava alanına sahip olan Phuket’e Bangkok aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Dünyanın her yerinden turist çekmekle beraber batılı turistlerin son dönemlerdeki cazibe merkezi phuket. Havaalanı – otel transferlerini minibüs ya da otobüslerle, otel – plaj ya da şehir merkezi transferlerini ise 3 veya 4 tekerlekli, arka kasası kapalı tuk tuk isimli araçlarla gerçekleştirebilirsiniz. Plajları, safarileri, yırtıcı hayvanlara dokunma imkanı sunan hayvanat bahçeleri, gece kabareleri ve sex turizmi ile her talebe uygun bir tatil olanağı sunuyor phuket ziyaretçilerine.

Yabani hayvanları evcilleştirme konusunda uzmanlaşmış bir yerel halk mevcut burada. Fil, tüm bölgede olduğu gibi Phuket’te de son derece değerli ve kullanışlı bir hayvan. Safariler haricinde gösterilerde de bolca kullanılıyor. Fantasea isimli kabare de eğitimli fillerle gerçekleştirilen bir gece gösterisi. Gösteri esnasında fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğu, salona girerken çok detaylı bir üst aramasından geçtiğiniz bu mekana telefon veya fotoğraf makinası getirmemenizde fayda var. Zira yanınızda bu tarz bir elektronik alet varsa üst araması sırasında alınacak, kilitli bir dolaba konacaktır. Bu dolapların güvenliği soru işareti olmakla beraber güvenlik haricinde bir problemi daha var ki aletleri vermek ve geri almak için girilmesi gerekilen çok uzun bir sıra.. Yanınızda elektronik bir alet yoksa sıraya girmeden salona geçebilir ve gösteriyi izleyebilirsiniz. Gösteri; bolca eğitimli fil, akrobatlar ve çeşitli ışık / alev gösterilerinden oluşuyor. Renkler, müzikler gerçekten son derece etkileyici. Gösteri boyunca fakir kız – zengin erkek aşkı müzikal bir şekilde anlatılıyor. Gösteri sonrasında gösteride kullanılan yavru fillerle el sıkışabilir, bebek kaplanı biberonla besleyebilirsiniz. Kaplan demişken, devasa boyutlardaki beyaz bengay kaplanı da burada ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle bebek kaplanı beslerken çektireceğiniz fotoğraf, hayatınız boyunca unutulmayacak hoş bir anı olabilir.

Fil kullanılan bir başka aktivite ise Elephant Safary. Maximum 2 kişinin binebildiği filler üzerinde, yabani olmayan insan yapımı bir parkur içerisinde gerçekleştiriliyor bu safari. Safari sonrasında fillerin gösterilerini seyredebilir, izlediğiniz gösterilere bizzat katılabilirsiniz. Eğitimli yavru fillerin yaptığı gösterilerde sırtınıza usturuplu, ağırlığını vermeden ayağını basan bir fil kolay kolay pek rastlayamayacağınız bir deneyim olabilir.

Fil safarisi dönüşünde yol üstünde bulunan Tiger Kingdom ise hem kaplanları kafes dışından izleme hem de biraz daha ileri gidip kafes içine girerek dokunabilme imkanı sunan bir yer. Ufak bir ayrıntı olarak, kafeslere girmeden önce kaplanın size saldırması ya da benzeri herhangi bir problem halinde Tiger Kingdom’a dava açmayacağınızı belirten bir kağıt imzalamanız gerektiğini belirtmekte fayda var. En küçüğünden en büyüğüne boy boy kaplanı görebileceğiniz bu yerde kafes içine girmek gerçekten büyük cesaret istiyor. Bakıcılarla beraber girdiğiniz kafeslerde herhangi bir şekilde uyuşturulmamış, son derece kanlı canlı kaplanları severken profesyonel fotoğrafçılar fotoğraflarınızı çekiyor. Bakıcılara dikkat etmenizde fayda var zira minik ama yüreğinizi yerinden oynatacak şakalara maruz kalmanız olası.

Phuket bir adalar cenneti. İrili ufaklı bir çok ada ve her adanın farklı bir özelliği var. Yerel tekneler ya da hız motorları ile ulaşabileceğiniz bu adalara gidiş için hız motorlarını tercih etmeniz hem dalgalı denizde daha konforlu bir yolculuk hem de adalarda daha fazla vakit geçirebilmeniz için daha doğru bir yol olacaktır. Phuket’teki adalardan biri olan Monkey Beach – Maymun adası tamamen doğal ortamlarında bulunan maymunları görebileceğiniz, besleyebileceğiniz bir ada. Maymunları beslerken, vereceğiniz muzu verirmiş gibi yapıp geri çekmemenizde fayda var. Zira böyle bir harekette hayvanların size saldırması söz konusu olabilir.

Phuket’in en meşhur adalarının başında ise yerel adıyla AO PHANG-NGA NATIONAL PARK, bizlerin bildiği adıyla James Bond adası geliyor. Ada adını 1974 yapımı The Man With The Golden Gun adlı James Bond filminden alıyor. Denizden metrelerce yükseğe çıkan dikdörtgen bir kaya parçasına sahip olan bu adacık eşsiz bir doğa harikası ve yolu Phuket’e düşen herkesin görmesi gereken bir yer.

Deniz ortasında sürat motorunuzla ilerlerken bir anda ufacık bir adacık ve üzerine yerleştirilmiş bir baraka görebilirsiniz. İlk bakışta “ne bu kaya parçası” diyebileceğiniz yer aslında eğlencenin zirve yaptığı minik adalardan biri olabilir. Bu tarz minik ama eğlencenin tavan yaptığı bir çok ada var Phukette, İçkinizi yudumlarken bembeyaz ve yumuşacık kumlar üzerinde kendinizi müziğin ritmine kaptırabileceğiniz..

Kokteyller; özellikle ananas ve Hindistan cevizi kokteylleri son derece iyi yetişmiş ve taze meyvelerden gözünüzün önünde yapılıyor. Lezzetleri ise şahane.. Hoş bir Rom kokteyli olan Mai Tai’yi mutlaka denemelisiniz. Fiyatlar ise okyanusun ortasında bir ada parçasında olmanıza rağmen son derece ucuz.. 7-8 dolara gerçek ananas ya da Hindistan cevizli, alkollü içecekler içebilirsiniz. Alkolsüz içecekler ya da meyveler ise çok daha ucuz.

Gün, bir adadan diğer adaya son sürat devam ederken bir sonraki uğrak yeriniz meşhur Maya Beach olmalı. Leonardo Di Caprio’nun Beach filmine ev sahipliği yapan bu kumsal dünyanın en iyi kumsalları arasında yer alıyor. Bembeyaz kumlar, turkuaz bir deniz ve muhteşem manzara adayı adeta ziyaretçi akınına uğratıyor ve aşırı bir kalabalıkla karşı karşıya kalıyorsunuz. Adanın içerisine doğru giden patikaları izleyerek adanın arka tarafındaki ufak koya gitmek sizi kalabalıktan bir nebze olsun uzaklaştırabiliyor. Phuket denince akla ilk gelen adalardan biri de Phi Phi adası. Ancak isminin aksine phi phi adası denen ada, tek bir adadan oluşmuyor. En büyükleri Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee olan bir çok adadan oluşan phi phi adalarındaki Ko Phi Phi Lee aslında Maya Beach’in bulunduğu adanın ta kendisi. Diğer phi phi adaları olan Bida Nok, Bida Noi ve Ko Koh Phi ise birer küçük adacık.

Adalar grubunu gezerken kano kiralama ve sürat motorlarının giremediği mağaracıklara, sazlıklara girip keşfedilmemiş yerleri keşfetme imkanınız mevcut. Ya da dalış yapmayı seviyorsanız şnorkel ile dalarak renk renk balıkları, mercanları görebilirsiniz. Öğle yemeği için deniz üzerindeki Koh Pan-Yi adlı Müslüman köyü buraya gelen her turistin ortak uğrak noktası. Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı bu köy kazıklar üzerine inşa edilmiş, tamamen deniz üzerinde bir yerleşim yeri. Yemek sonrası köy içerisinde alışveriş yapmak isterseniz, yemek yediğiniz alanın hemen bitişiğindeki pazarı tercih etmeyin. Phuket’teki en pahalı ve pazarlığa kapalı yer desek sanırım doğru olur. Arka tarafa doğru giden küçük koridoru takip ederseniz, ön tarafta satılan malların aynılarına %60-70 daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

Phuket, mümkünse kasım ayında ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bu mevsimde hava sıcak ve güneşli. Akşamları ani bastıran sağanak yağmurlar ortalama 45dk – 1 saat sürüyor ve ortalığı tam anlamıyla sel götürüyor. Yağmurdan 1 saat sonra ise etrafta su birikintisi dahi bulamıyorsunuz. Konaklama için bir çok seçenek mevcut olmakla beraber benim tercihim Swiss Otel olmuştu. Eğer siz de burayı tercih edecekseniz swiss otel’in hemen dışındaki küçük pizzacıda mutlaka ama mutlaka margarita yemelisiniz. Ömrümde yediğim en lezzetli pizzanın burada olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca bu küçük dükkan pizzanın haricinde bir başka sır daha barındırıyor bünyesinde.. Dışarıdan baktığınzıda mutfakta çalışan biri gibi görünen bir masaj ustası.. Asıl işi masaj yapmak olmayan bu adam tamamen iyilik olsun diye randevulu ve az sayılı bir şekilde masaj yapıyor ziyaretçilerine. Diğer masaj salonlarındaki masörler gibi günde 10’larca kişiyi değil, 4-5 kişiyi seansa alıyor. Keza masaj yapıldığına dair herhangi bir tabela da bulunmuyor bu pizzacıda.. Masaj yapan adamın özelliği ise, vücudunuzdaki ağrıyan ya da sorunlu yerleri eliyle koymuş gibi bulması ve tedavi edebilmesi. Masaj yaparken ellerinden çıkan aşırı sıcaklık gerçekten şaşırtıyor bu deneyimi yaşayanları. Gözünüzde olan bir sorunu fark edip ayağınızın altındaki bir noktaya masaj yaparak bu sorunu giderdiğini birebir yaşamasam gerçekliğine inanmazdım herhalde.. Masaj için bu mekanın haricinde adım başı masaj salonu bulabilirsiniz. Saatlik ortalama 300 baht – 8 dolar alan bu yerler normal masaj ya da mutlu sonla biten masaj olarak ayrılıyor. Otel etrafındaki nezih yerlerde sex yokken şehir merkezindeki salonlarda masaj ve sexi bir arada deneyimleyebilirsiniz. Zira masaj salonlarında yaşanan sex, sex olarak değerlendirilmiyor, rahatlamanın bir parçası olarak görülüyor.

Phuket’te gece hayatının en hareketli olduğu yer Banglah walking Street. Buraya ulaşım için pahalı taksiler tercihe edebileceğiniz gibi son derece ucuz ve yaygın bir ulaşım aracı olan Tuk –Tuk ‘ları kullanabilirsiniz. Sağlı sollu barlardan oluşan bu caddede neredeyse her barda stripriz yapan kadınlar mevcut. Ara sokaklardaki barlarda ise 1 adet içki + Show ücretinin kişi başı 900 baht – 30 USD olduğu ping pong Show isimli daha çıplak ve daha enteresan Showların yapıldığı clublar bulunuyor. Ping Pong Show’a, show’un ne olduğunu bilerek girmenizde fayda var. 25 ayrı showdan oluşan bu gösteride sahnedeki kadınlar cinsel organlarından çeşitli obje ya da canlı hayvan çıkarıyorlar. Lady Boy olmak burada son derece olağan bir tercih. Lady Boy’ları kadınlardan ayırmak ise gerçekten güç. Tamamen lady boy’lardan oluşan Simon & Simon isimli kabare ise sizleri tam anlamıyla büyülüyor. İzlediğiniz kişilerin lady boy olduğunu anlama imkanınız kesinlikle yok; showun görselliği, renklerin canlılığı, kıyafetler, danslar ve müzikler ise mükemmel. Fotoğraf ve video çekimi elbette yasak ve cezası 5000 USD.

İnsanlar genellikle hayatlarından memnun ve gülümsüyorlar. Ancak pratik zekaları, sorunlarda çözüm bulma yetenekleri maalesef sıfır. Eğitim düzeyleri pek iyi bir seviyede değil ve anlattığınız bir şeyi anlamaları için epey çaba sarfetmeniz gerekiyor.

Yemekler klasik Tayland mutfağı olsa da İtalyan Restaurantları ya da et yiyebileceğiniz mekanlar bolca mevcut. Aç kalmıyorsunuz, yemek sıkıntısı çekmiyorsunuz. Özel bir gece için biraz lüks bir yemek istiyorsanız Da Maurizio Bar Ristorante’yi tercih edebilirsiniz. İtalyan Mutfağını meyvelerden makarnalara tamamen organik bir şekilde sunan bu restaurantta 2 kişilik bir yemek şarap dahil 4500 -5000 baht yani 150 USD tutuyor. Böyle bir mekana tuk – tuk’lar yerine güzel bir jeep ile gitmek isterseniz ona da 500 – 600 baht ücret ödemeniz gerekiyor.

Phuket; geri döndükten yıllar sonra bile her saniyesini hatırlayacağınız, dönerken bir parçanızı orada bırakacağınız cennetten bir köşe adeta. İnsanoğlunun bozmadığı, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz doğal güzellikleri ile huzur veriyor ziyaretçilerine.. İmkanınız varsa, mutlaka gidin.. Daha çok imkanınız varsa; bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha gidin.. Birkaç yüz bin dolar paranız varsa; 200.000 USD’ye son derece modern bir villa alıp hayatınızın geri kalanını cennette geçirebilirsiniz..