Uzakdoğu’nun İncisi; Singapur

 

Uzak Doğu’nun keşmekeşi, düzensizliği, kalabalıklığı arasında adeta “nereden düştüm ben buraya” diye bağıran bir şehir Singapur..

Havaalanına adımınızı attığınız an, farklı bir yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. Devasa boyuttaki havaalanının zemini kaplayan tertemiz halılar, havaalanı içi ulaşımda kullanılan skytrain, kulağınıza gelen hafif bir müzik , güler yüzlü personel ve saat gibi işleyen düzenli sistem dikkatinizi çekiyor. Tabir-i caiz ise ilk adımınızla beraber anlıyorsunuz buranın kurallar cenneti olduğunu.

Singapur’a gittiğinizde görmeniz gereken yerlerin başında Singapore Botanic Garden geliyor. Botanic Garden, dünyanın hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız bir çok çiçek türünü size görme imkanı veren bir botanik bahçesi. Buranın öne çıkan çiçeklerinin başında ise orkideler geliyor. Farklı tür orkidelerin birleşimi ile ortaya çıkan yeni orkideler, renkler insanı adeta büyülüyor. Ayrıca burada Prenses Diana, Nelson Mandela, Prens William, Queen Elizabeth II, Margaret Thatcher gibi ünlü kişilerden adını alan, özel olarak üretilmiş ve dünyada eşi benzeri bulunmayan orkideler de mevcut. Renkler, adeta dans ediyor Botanic Garden içerisinde.. Burnunuza gelen çeşit çeşit koku ise, adeta ayaklarınızı yerden 1 karış yukarı havalandırıyor. Kuş seslerini de göz ardı etmediğinizde tüm duyularınıza hitap eden bir cennet içerisinde olduğunuzu fark ediyorsunuz.

Sentosa adası içerisinde bulunan Universal Studios, Singapur içerisinde görülmesi gereken bir diğer mekan. Özellikle çocuklu aileler için görülecek yerler arasında ilk sırada yer alması gereken adeta bir masal diyarı. Shrek, Madagascar, Susam Sokağı, Çizmeli Kedi gibi çocuklara hitap eden çizgi film kahramanlarının yanı sıra; Jurassic Park, Waterworld, Transformers, Mumya gibi büyüklere hitap eden film karakterleri de mevcut. Universal Studios, bölgelere ayrılmış durumda. Her bölge belli bir karaktere ait ve o bölgede karakterle ilgili çeşitli tanıtım Showları, 3D film yayınları, dans gösterileri ya da bizzat katılabileceğiniz Kaya Tırmanışı veya Hız Treni  gibi aksiyon alanları mevcut. Çocuklar Shrek ya da Madagascar’da eğlenirken büyükler de mutlaka Transformers ve Mumya alanlarına girip kendilerine hitap eden oyuncakların tadını çıkarmalı. İnsan boyutundan biraz daha büyük boyutta olan Transformers robotları ile konuşup fotoğraf çektirmek, waterworld kaberesini izlemek, susam sokağı danslarını kaçırmamak için girişte dağıtılan ve gösterilerin saatlerinin yazdığı günlük tur programını mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Kendinizi “cesaretli” olarak tanımlıyorsanız Mandai Lake yakınlarında bulunan Night Safari kesinlikle sizin için inşa edilmiş bir mekan. Jurassic Park filminde izlediğimiz;

– Sağnak yağmur altında, dinazorların yanı başında bozulan safari aracı

sahnesini neredeyse her gece yağan muson yağmurları eşliğinde spontane olarak yaşayabilirsiniz. Tek fark, dinazorların olmaması… Safari mekanı içerisinde aslandan su aygırına, çakaldan kurta, kaplandan fillere, timsahlara kadar aklınıza gelebilecek her tür yırtıcı hayvan mevcut. Jurassic Park filminde dinazorlar ve safari araçlarını ayıran elektrikli teller ise bu mekanda mevcut değil.. Evet, yanlış okumadınız. Yabani hayvanlar ve gezdiğiniz safari aracı arasında hiçbir koruyucu unsur mevcut değil. Safari aracını da metal kapılara ve camlara sahip bir araç olarak hayal etmeyin; lastik tekerleklere ve muşambadan pencerelere sahip minik bir gezi treni.. Ne demiştik; “kendinizi cesaretli olarak tanımlıyorsanız”… Karanlıktan, yırtıcı hayvanlardan, kükremelerden korkuyorsanız otelinizde televizyon seyretmeyi tercih etmeniz sizin için daha doğru bir seçim olabilir.

Singapur’un aşırı düzenine baş kaldıran, isyan eden tek yeri çin mahallesi. Kurutulmuş hayvanlar, farklı bitkiler, ucuz hediyelikler, çin kültüründen tatlar ve tapınaklar bulabileceğiniz bu mahalle sizleri adeta Singapur’dan alıp farklı bir ülkeye götürüyor. Çin mahallesi sonrası eğer imkânınız varsa devasa bir dönme dolap olan Singapur Flyer ile şehri tepeden izleme tadına varabilirsiniz.

Sifon çekmeden tuvaletten çıkmanın bile cezasının olduğu, otelde içtiğiniz suyun ödemesini yaparken bozuk paranızın olmaması sebebi ile 100 USD bozdurmak yerine su parasını 0.1 dolar eksik ücret verme teklifinizin asla kabul edilmediği, suç ya da silah gibi kavramların bulunmadığı bir saat mekanizması Singapur. Ülke, adeta bir şirket gibi yönetiliyor. Ülkenin başbakanının, başbakan olmadan önce milyon dolarlık şirketleri yönetmiş olması gerekiyor. Alışveriş ile ilgili hayalleriniz varsa, bu hayalleriniz için uygun yerin Singapur olmadığını söylemekte fayda var. Aklınıza gelebilecek her markayı bulabileceğiniz textil ürünlerinin ya da elektronik ürünlerin ülkemizden pek farkı yok. Hatta cep telefonu, laptop, tablet gibi elektronik ürünlerin ülkemizden daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Uzakdoğu’nun keşmekeşi içerisinde adeta bir inci Singapur. İmkânı olan herkesin görmesi gereken ancak bizim gibi pek kural sevmeyen, pratik çözümleri seven insanların uzun süre yaşayamayacağı bir inci…